fbpx
Juri Kikka
(1947 - 2020)

Eesti kunstimaastikul ennekuulmatu Jüri Kikka on Tartu Pallase kooli kunstnik ning tema õpetaja oli Ilmar Malin aastatel 1967–1971.

Ta oli suuresti mõjutatud Van Goth ja Cezanne poolt, keda Jüri imetles nende kompositsioonides ja mitmekülgsetes värvilistes palettides. Jüri tunnetas, et talle on määratud kunstnikukarjäär ning viimane oli paljutõotav.

1970. aastal kutsuti ta KGB-sse kultuuriosakonda vestlusele, kus ta sai oma kunsti kohta üpris karmi märkuse. “Nõukogude inimesed ei maali sedaviisi! Peaksite maalima ainult sotsrealismi ja loobuma oma läänelikust maalimisviisist ning unustama igavesti selle värvika ja liiga erksate värvide paleti!” 1971. aastal valiti ta Tartu tehase “VÕIT” vastutavaks kunsnik-dekoraatoriks ning olles tolleaegse nõukogude režiimi vastu õrna suhtumisega, eelistas ta kasutada karjäärivõimalust ära ning püsis ametis kuni 1991. aastani.

Ta korraldas ja osales ka ise igal aastal universaalsel näitusel Moskvas VDNH-s. Kuna Tartus ei saanud ta vabalt kanda oma emotsioone, tundeid ega mõtteid maalingutesse üle nagu vabale kunstnikule on oma olemusega määratud, siis otsustas ta loobuda kunstniku kõikuvast elust ning valis teise tee, et olla rahaliselt kindlustatud. Pärast 50 aastat avastati tema unustatud maalid maakodu pööningult.

Jüri Kikka ilmus 50 aasta pärast unustusse jäämist ja see lugu on huvitav eelkõige kui teisitimõtlejast – Tartu kunstnikust on saanud erakordne maalikunstnik, kellel on oma eriline väljendamise viis eksisteerimise valikutes ning puudub vajadus olla maailmale avaldatud. Kui imetlete tema maale, on teil võimalus pidada dialoogi minevikuga ilma nostalgiata. 2019. aastal korraldatud näitus Tartus oli tõelise edu toojaks ning see võimaldas avastada Jürit uuesti, kuna tema palett on tõesti erakordne ja samastub vabadust kinkiva hingetõmbega.

Exhibitions

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Select your currency
EUR Euro
USD Ameerika Ühendriikide (USA) dollar